تلفن: 021 8899 3175
تهران ،بلوار کشاورز، تقاطع خیابان وصال شیرازی، دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران

حکمرانی آب

حکمرانی آب

حکمرانی آب به سیستم های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، و محیطی مرتبط است  که بر استفاده و مدیریت آب تأثیر می گذارد. اینکه چه کسی و چه آبی(کشاورزی،آشامیدنی، صنعتی)،و در چه زمانی و چگونه دریافت و مصرف شود. و چه کسی حق استفاده از آب و خدمات و مزایای مربوطه به آن را دارد که باعث توزیع برابر منابع و خدمات آب میشود و مصرف آب را بین فعالیت های اجتماعی-اقتصادی و اکوسیستم ها متعادل می کند.

 حکمرانی آب شامل تدوین، قانون گذاری، استقرار و اجرای سیاست‌ها، و همچنین تبیین نقش‌ها و مسئولیت‌های دولت، جامعه مدنی و بخش خصوصی در رابطه با منابع و خدمات آب است. که نتایجی که به دست میاید به نحوه ای عمل ذینفعان در رابطه با قوانین و نقش هایی، بستگی دارد که اتخاذ شده و یا به آنها محول شده است.

حوزه آب از تحولات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی گسترده تر است و بنابراین تحت تأثیر تصمیمات کلی قرار میگیرد.  بازنمایی منافع مختلف در تصمیم‌گیری مرتبط با آب و نقش قدرت و سیاست، مؤلفه‌های مهمی هستند که هنگام تحلیل پویایی‌های حکمرانی باید در نظر گرفته شوند.

چهار بعد اساسی حاکمیت آب عبارتند از:

اجتماعی

توزیع عادلانه منابع و خدمات آب در میان گروه های مختلف اجتماعی و اقتصادی و اثرات آن بر جامعه. منابع آب و خدمات آب علاوه بر اینکه به صورت غیر یکنواخت در زمان و مکان و در بین گروه‌های مختلف اقتصادی-اجتماعی و هچنین در سکونت گاه‌های روستایی و شهری نیز به‌طور نابرابر توزیع می‌شوند.

اقتصادی

تخصیص و مصرف آب و نقش آب در رشد کلی اقتصاد. کاهش موثر فقر و رشد اقتصادی به شدت به آب و سایر منابع طبیعی بستگی دارد. ساختارهای حاکمیتی تأثیر قدرتمندی بر درآمد سرانه در بسیاری از کشورها دارد.

سیاسی

حقوق و فرصت های برابر برای ذینفعان آب برای مشارکت در فرآیندهای تصمیم گیری. مشارکت در فرآیند تصمیم گیری آگاهانه تر باعث اجرای مؤثرتر اهداف و همچنین حل تعارضات موجود را افزایش می دهد. مشارکت مؤثرتر شهروندان معمولاً به حاشیه رانده شده، مانند مردم بومی یا زاغه نشینان در به رسمیت شناخته شدن به عنوان سهامداران قانونی در تصمیم گیری های مرتبط با آب.

محیطی

استفاده پایدار از آب و خدمات اکوسیستمی مرتبط به آب. جریان کافی آب با کیفیت مناسب برای حفظ عملکردهای اکوسیستم و خدماتی که بر اساس آنها ساخته می شود، حیاتی است. متأسفانه کیفیت آب در بسیاری از مناطق به دلیل ناکافی بودن تدابیر حفاظتی در نحوه استفاده از آن توسط کشاورزی فشرده و غیر استاندارد در مناطق بزرگ شهری و صنعتی رو به کاهش است.

با توجه به شرایط آنچه که مسلم است و تمام متخصصان، اقلیم شناسان و مدیران بر آن تاکید دارند، تداوم خشکسالی برای سال‌های پیش رو و در بازه زمانی طولانی است و همچنین استفاده بی رویه از آب های زیر زمینی برای کشت های غیر استاندارد و غیر اصولی باعث شده که اهمیت حکمرانی در حوزه آب و جای خالی حکمرانی آب در سیستم مدیریتی کشور احساس شود اندیشکده سیاست پژوهی منابع انسانی اسماء با توجه به شرایط خاص کشور در حوزه های آبی و همچینن خشکسالی هایی چند سال اخیر کشور، اقدام به برگزاری دوره های حکمرانی آب در حوزه داخلی و منطقه ای کرده تا بتواند تفکر سیستمی حکمرانی آب را به تمام کسانی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم  در رابطه با مدیریت آب مشارکت دارند آموزش دهد.

اثرات حکمرانی آب:

استفاده پایدار

فرصت های دموراتیک برابر

استفاده کارآمد

استفاده عادلانه

 

 

 

 

 

 فرم ارسال نظرات
Copyright 2023 Andishkadeh Asma. All rights reserved.
در خبرنامه پیامکی موسسه اسما عضو شوید تا:
در جریان دوره‌های جدید و تخفیفات دوره‌ها قرار گیرید.
فرصت‌های شغلی شبکه فارغ‌التحصیلان اسما برای شما ارسال شود.
از رویدادها و نشست‌های علمی موسسه اسما مطلع شوید.
هر زمان که بخواهید می‌توانید عضویت خود را لغو کنید.
نام
نام خانوادگی
تلفن
ایمیل
تاریخ تولد
اطلاعات شما با موفقیت ثبت شد.
از اینکه در خبرنامه پیامکی اندیشکده اسماء عضو شدید سپاسگزاریم.